Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Стоматологія


Горицька Катерина Вікторівна. Використання збагаченої тромбоцитами плазми для оптимізації репараційного остеогенезу при травматичних переломах нижньої щелепи. : Дис... канд. наук: 14.01.22 - 2009.



Анотація до роботи:

Горицька К.В. Використання збагаченої тромбоцитами плазми для оптимізації репараційного остеогенезу при травматичних переломах нижньої щелепи. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.22 – стоматологія. – Львівський національний медичний університет ім. Данила Галицького, Львів, 2009.

Дисертаційна робота присвячена актуальній проблемі сучасної щелепно-лицевої хірургії – оптимізації процесів післятравматичної репарації кісткової тканини та профілактиці ускладнень. В роботі досліджено можливість виготовлення ЗТП на лабораторній центрифузі та її застосування, як природнього резервуару факторів росту для оптимізації процесів репараційного остеогенезу.

Експериментально визначено параметри отримання збагаченої тромбоцитами плазми з максимальним вмістом життєздатних тромбоцитів та доведено її позитивний вплив на проліферацію клітин, в часовому аспекті. Підтвердженням цього є вихід досліджуваної культури фібробластів з логарифмічної фази росту на добу раніше ніж в контролі.

На підставі експериментальних, клініко-рентгенологічних, ехоостеометричних і біохімічних досліджень встановлено, що введення у місце перелому ЗТП прискорює репарацію кістки, попереджає виникнення пізніх післятравматичних ускладнень, зменшує терміни імобілізації щелеп та забезпечує ранню функціональну реабілітацію зубо-щелепного апарату.

У дисертації представлено новий підхід до вирішення проблепи про виготовлення аутогенної ЗТП, що грунтується на детальному експериментальному вивченні якісних та кількісних показників тромбоцитів у її складі, та на основі вивчення її впливу на культуру фібробластів in vitro. Спираючись на результати клініко-рентгенологічних, ехоостеометричних та біохімічних досліджень обгрунтовано доцільність використання ЗТП для підвищення ефективності лікування хворих з травматичними переломами нижньої щелепи.

  1. Аналіз результатів експериментальних досліджень дозволив розпрацювати оптимальний алгоритм для отримання аутогенної ЗТП з максимальним вмістом тромбоцитів в режимах: на I етапі 1000 об/хв (95g), на II етапі 1500 об/хв (140g) антивібраційною центрифугою ЕВА-20.

  2. На підставі результатів світлової, люмінесцентної та електронної мікроскопії доведено, що тромбоцити в складі ЗТП, отриманої в режимах: на I етапі 1000 об/хв (95g), на II етапі 1500 об/хв (140g), є життєздатними, функціонально стабільними, та морфологічно цілісними.

  3. ЗТП, виготовлена при визначених нами оптимальних режимах позитивно впливає на проліфераційну активність фібробластів в умовах in vitro. Це проявляється у прискоренні проліфераційних процесів у популяції та збільшенні кількості клітин на 13%.

  4. На підставі клініко-рентгенологічних, ехоостеометричних, біохімічних досліджень встановлено, що введення в лінію перелому ЗТП прискорює репарацію кістки, попереджає виникнення пізніх післятравматичних ускладнень, покращує результати лікування, пришвидшує терміни реабілітації хворих, скорочує терміни непрацездатності на 3-4 дні. В основній А та основній В групах терміни тимчасової непрацездатності склали відповідно 18±0,1 та 24,9±0,1 ліжкоднів, тоді як у контрольній А та контрольній В групах 24,9±0,1 та 27,8±0,2 ліжкодні.

  5. Хворим групи С, зважаючи на атрофію нижньощелепної кістки та хронобіологічні зміни організму, введення ЗТП в лінію перелому дозволило оптимізувати перебіг процесів репараційного остеогенезу, а відтак – пришвидшити ортопедичну реабілітацію пацієнтів, скоротити терміни стаціонарного лікування (24,9±0,1діб в основній С групі та 30±0,1 діб в контрольній С групі).

Публікації автора:

  1. Горицька К.В. Використання збагаченої тромбоцитами плазми для оптимізації репаративного остеогенезу при травматичних переломах нижньої щелепи із сповільненою консолідацією відламків / К.В. Горицька, Х.Р. Погранична, С.В. Чегринець // Український морфологічний альманах. – 2006. – №2. – С. 126-127. (Здобувач провела клінічні обстеження, опрацювання отриманих результатів, підготувала статтю до друку).

  2. Готь І.М. Обґрунтування необхідності вдосконалення внутрішньоротової пальцевої методики мандибулярної анестезії у людей похилого та старечого віку / І.М. Готь, К.В. Горицька, О.Я. Мокрик // Новини стоматології. – 2006. – №1. – С. 41-43. (Участь здобувача полягає у зборі літературних даних, проведенні краніометричних досліджень та підготовці статті до друку).

  3. Готь І.М. Вивчення ефективності вдосконаленої внутрішньоротової мандибулярної анестезії пальцевим методом у людей похилого та старечого віку в умовах клініки / І.М. Готь, К.В. Горицька, О.Я. Мокрик // Новини стоматології. – 2006. – №2. – С. 30-32. ( Участь здобувача полягає у відборі пацієнтів, відпрацюванні методик дослідження та аналізі отриманих результатів).

  4. Готь І.М. Лікування переломів нижньої щелепи з ускладненим клінічним перебігом / І.М. Готь, К.В. Горицька // Новини стоматології. – 2007. – №4. – С. 56-60. (Участь здобувача є основною і полягає в описанні методики виготовлення збагаченої тромбоцитами плазми, проведенні клінічних досліджень, опрацюванні результатів та підготовки статті до друку).

  5. Пат. 13803 А Україна, МПК А 61 М 5/00, А 61 Р 23/02 Спосіб мандибулярної внутрішньоротової анестезії у людей похилого та старечого віку / Горицька К.В., Мокрик О.Я, Горицький Я.В., Уштан С.В. (UA). – № 200510227 ; заявл. 31.10.05 ; опубл. 17.04.06 ; Бюл. №4. (Здобувач зібрала та опрацювала матеріал, сформулювала заявку та формулу патента, підготувала до друку).

  6. Пат. 29016 А Україна, МПК А 61 М 17/00, А 61 К 38/17 Спосіб лікування переломів нижньої щелепи із сповільненою консолідацією / Готь І.М., Горицька К.В., Чегринець С.В., Горицький В.М. (UA). – № 200711426 ; заявл. 15.10.07 ; опубл. 25.12.07 ; Бюл. №21. (Участь здобувача є визначальною у розпрацюванні та описі винаходу. Автор провела клінічні дослідженн та їх узагальнення, підготувала до друку).

  1. Пристрій для лікування та транспортної імобілізації нижньої щелепи при її переломі / В.М. Горицький, В.В. Чаплик, С.В. Уштан, К.В. Горицька, В.В. Федько // Вісник Вінницького національного університету. – 2006. – №10. – С. 333-334. (Здобувачем описано алгоритм комплексного лікування, оформлено статтю до друку).

  2. Горицька К.В. Досвід застосування збагаченої тромбоцитами плазми при аугментації альвеолярних паростків щелеп / К.В. Горицька, С.В.Чегринець, Х.Р. Погранична // Стоматологічна імплантологія. Остеоінтеграція : матеріали другого Українського міжнародного конгресу, 11-13 травня 2006 р. – К., 2006. – С. 100-101. (Здобувач розробила методику, зібрала та проаналізувала матеріал, підготувала статтю до друку).

  3. Експериментальне обгрунтування можливості виготовлення збагаченої тромбоцитами плазми з відповідними показниками / К.В. Горицька, І.М. Готь, В.М. Горицький, Р.С. Стойка, О.Ю. Ключівська // Зб. тез. ювілейної науково-практичної конференції “Підсумки та перспективи розвитку стоматології і щелепно лицевої хірургії”. – Х., 2008. – С. 25-26. ( Здобувач особисто провела усі експериментальні дослідження та систематизувала отримані дані).

  4. Горицька К.В. Збагачена тромбоцитами плазма – оптимізатор репаративного остеогенезу при травматичних переломах нижньої щелепи / К.В. Горицька, І.М. Готь, В.М. Горицький // Матеріали I науково-практичної конференції стоматологів Закарпаття “Актуальні питання профілактики і лікування хвороб твердих тканин зуба та пародонту”. – Ужгород, 2008. – С. 22-23. (Автор провела клінічні дослідження, узагальнила результати, сформулювала висновки).