Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Педагогічні науки / Корекційна педагогіка (сурдопедагогіка та тифлопедагогіка, олігофренопедагогіка та логопедія)


Шевченко Володимир Миколайович. Виникнення і розвиток в Україні спеціальних шкіл для глухонімих в другій половині ХІХ - початку ХХ століття : Дис... канд. пед. наук: 13.00.03 / Національний педагогічний ун-т ім. М.П.Драгоманова. Інститут корекційної педагогіки та психології. — К., 2006. — 219арк.+ 51арк. дод. : рис. — Дві кн. одиниці. — Бібліогр.: арк. 194-219.



Анотація до роботи:

Шевченко В.М. Виникнення і розвиток в Україні спеціальних шкіл для глухонімих у другій половині ХІХ – початку ХХ століття. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата педагогічних наук за спеціальністю 13.00.03. – корекційна педагогіка. – Інститут спеціальної педагогіки АПН України, Київ, 2006.

Дисертаційне дослідження присвячене цілісному історико-педагогічному аналізу виникнення і розвитку в Україні спеціальних шкіл для глухонімих у другій половині ХІХ – початку ХХ ст. У дослідженні виявлено, проаналізовано і розкрито історичні та соціально-педагогічні передумови, що вплинули на становлення й розвиток вітчизняної сурдопедагогіки.

Проведений нами науково-теоретичний і порівняльний аналіз свідчить про те, що спеціальне навчання й виховання дітей з порушеннями слуху в Україні має тривалу, цікаву і повчальну історію. Виникло воно більше двохсот років тому у вигляді примітивних філантропічно-опікунських установ, у яких знаходили собі притулок лише поодинокі глухонімі діти. Впродовж ХІХ – початку ХХ ст. в Україні відкривалися нові заклади, зміст освіти глухонімих дітей удосконалювався, розширювалася загальноосвітня підготовка, підвищувався рівень роботи школи, здійснювалася підготовка учнів до практичної діяльності. Проте мережа шкільних закладів і надалі не задовольняла наявних потреб, а велика кількість дітей перебувала поза системою спеціальної освіти.

На основі зібраних і опрацьованих архівних джерел, документів, підручників, матеріалів періодичної преси досліджені теоретичні засади діяльності та організації навчально-виховної роботи у спеціальних закладах для глухонімих.

Одержані в процесі дослідження результати сприяють збагаченню історико-педагогічної науки. У науковий обіг введено нові матеріали та факти, що доповнюють картину розвитку сурдопедагогічної освіти в Україні. Зібраний і систематизований фактичний матеріал може бути використаний при викладанні історії сурдопедагогіки та у процесі підготовки підручників.

Публікації автора:

  1. Шевченко В.М. Всеросійські і всесоюзні з’їзди, конференції та наради сурдопедагогів і їх роль у розвитку вітчизняної теорії та практики виховання і навчання глухих дітей (кінець ХІХ – І половина ХХ століття) // Актуальні питання сурдопедагогіки / За ред. Л.І. Фомічової. Зб. наук. праць. – К.: НПУ ім. М.П. Драгоманова, 2003. – С. 30–62.

  1. Шевченко В.М. Харківське училище для глухонімих (1896 – 1899) //Дидактичні та соціально-психологічні аспекти корекційної роботи у спеціальній школі. Науково-методичний збірник Інституту спеціальної педагогіки АПН України. Випуск 5 / За ред. Бондаря В.І, Засенка В.В. – К.: Науковий світ, 2004, – С. 54–56.

  2. Шевченко В.М. Розвиток мережі закладів для навчання і виховання дітей з вадами слуху в Україні в кінці XІX – початку XX століття // Дефектологія. – 2005. – № 1. – С. 53–55.

  3. Шевченко В.М. Олександрівське училище-хутір глухонімих //Науковий часопис НПУ ім. М.П. Драгоманова. Серія 19. Корекційна педагогіка та спеціальна психологія: Зб. наук. праць. – К.: НПУ імені М.П. Драгоманова, 2005.– Вип. 2.– С. 66–70.

  4. Шевченко В.М. Історія розвитку закладів освіти для глухих в Україні (на матеріалі Харківської школи для глухонімих) // Науковий часопис НПУ ім. М.П. Драгоманова. Серія 19. Корекційна педагогіка та психологія: Зб. наук. праць. – К.: НПУ імені М.П. Драгоманова, 2005. – Вип. № 3.– С. 164–170.

  5. Шевченко В.М. Повернення із забуття закладу для глухонімих. Про що мовчала історія? // Дефектологія. – 2005. – № 4. – С. 44–45.

  6. Шевченко В.М. Ф.Ф. Мовчановський – геній свого часу // Педагогіка та психологія спеціальні: Зб. наук. праць. – Книга 1. – К.: Нора друк, 2006. – С. 21–27.

  7. Шевченко В.М. Виникнення і розвиток в Україні спеціальних шкіл для глухонімих дітей // Тези доповідей IV Міжнародної науково-практичної конференції “Актуальні проблеми навчання та виховання людей з особливими потребами”. – К.: Університет “Україна”, 2003. – С. 48–49.

  8. Шевченко В.М. Історія першого закладу освіти для глухонімих: до 200-річчя з часу заснування інституту (школи) для глухонімих в Романові на Житомирщині // Реабілітація дітей з особливостями психофізичного розвитку: сучасність і перспективи. Матеріали І Кримської конференції. – Сімферополь: Кримське навчально-педагогічне державне видавництво, 2005. – С. 256–261.

  9. Szewczenko Wolodymyr. Nieznane centrum oswiaty i kultury na Wolyniu (koniec ХVІІІ – pierwsza polowa ХІХ wieku). Ch. І // Кrynica. – 2005. – № 50. – S. 26–31. / Ch. ІІ // Кrynica. – 2006. – № 51. – S. 18–23.