Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Стоматологія


Бєлік Ольга Ігоревна. Застосування добезилату кальцію в комплексному лікуванні та профілактиці хронічного катарального гінгівіту і карієсу зубів у дітей : Дис... канд. наук: 14.01.22 - 2004.



Анотація до роботи:

Бєлік О.І. Застосування добезилата кальцію в комплексному лікуванні та профілактиці хронічного катарального гінгівіту і карієсу зубів у дітей. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.22 – стоматологія. – Інститут стоматології АМН України, Одеса, 2004.

Дисертація присвячена підвищенню ефективності профілактики та лікування хронічного катарального гінгівіту та карієсу зубів у дітей шляхом місцевого застосування добезілата кальцію.

На експериментальних моделях карієсу та пародонтиту за допомогою біохімічних методів досліджень доведено, що застосування 1% водного розчину добезілата кальцію проявляє карієспрофілактичну і пародонтопротекторну дію, знижуючи показники інтенсивності та розповсюдженості карієсу у щурів та нормалізує гомеостаз ротової рідини, знижуючи прояви запалення тканин пародонту та ступінь атрофії кістки альвеолярного відростку щелеп.

За даними клінічних досліджень застосування добезилата кальцію в комплексному лікуванні хронічного катарального гінгівіту сприяє скорішому усуненню запальних явищ в тканинах пародонту, пролонгує досягненні результати лікування, підвищує бар'єрну проникливість судин мікроциркуляторного руслу ясен.

Водночас, добезилат кальцію є ефективним карієспрофілактичним препаратом, що підтверджується результатами клінічних, біохімічних та спектроколориметричних досліджень.

У дисертації представлено теоретичне обґрунтування і нове вирішення актуальної наукової задачі – підвищення ефективності лікування і профілактики хронічного катарального гінгівіту і карієсу зубів у дітей шляхом місцевого застосування добезилата кальцію, що проявляє виражену пародонтопротекторну і карієспрофілактичну дію.

1. Обґрунтовано і розроблено спосіб місцевого застосування добезилата кальцію в комплексному лікуванні хронічного катарального гінгівіту і профілактиці карієсу зубів у дітей.

2. В експериментальних умовах на моделі карієсу доведена висока карієспрофілактична ефективність добезилата кальцію, яка характеризується зниженням кількості каріозних порожнин (у 2,4 рази), зменшенням їх глибини (в 1,5 рази), зниженням активності кислої фосфатази (з 0,29±0,04 нкат/л до 0,18±0,30 нкат/л), збільшенням активності лужної фосфатази (з 9,9±0,8 нкат/г до 16,8±2,0 нкат/г) у пульпі різців.

3. В експерименті на моделі пародонтиту в щурів підтверджена пародонтопротекторна дія добезилата кальцію. Результати біохімічних досліджень ротової рідини показали зниження загальної протеолітичної активності (з 5,43±0,92 нкат/л до 3,60±0,64 нкат/л), концентрації загального білка (з 6,59±0,78 г/л до 4,76±0,62 г/л) і рівнів активності кислої і лужної фосфатаз і нейтральної протеази (в середньому в 1,5 рази). Достовірне зниження вищевказаних параметрів визначалося і в гомогенатах тканин ясен тварин.

4. Встановлено високу терапевтичну ефективність добезилата кальцію в комплексному лікуванні дітей із хронічним катаральним гінгівітом, яка найбільш інформативно підтверджена зниженням індексів кровоточивості (з 0,98±0,27 до 0,11±0,02), і РМА% (з 55,76±3,67 до 7,48±1,04) у старшій групі спостереження, а також нормалізацією всіх досліджуваних гігієнічних і пародонтальних індексів, відсутністю клінічних симптомів гінгівіту протягом 2-х років спостережень.

5. Ефективність карієспрофилактичої дії добезилата кальцію підтверджена зниженням у 3 рази приросту карієсу зубів у групах спостереження – карієспрофілактичний ефект склав 26,4 % у молодшій і 22,3% - у старшій групі дітей.

6. Спектороколориметричними дослідженнями встановлено, що застосування добезилата кальцію супроводжується зниженням запального процесу, підвищенням бар'єрної функції слизової оболонки порожнини рота, поліпшенням мікроциркуляції ясен: знизилася концентрація метгемоглобіну, збільшилася концентрація оксигемоглобіну, значно зменшився вміст глікогену. Ремінералізуючий вплив добезилата кальцію виражався в посиленні мінералізації зубів, про що свідчать результати спектроколориметричних досліджень емалі зубів (максимуми спектрів відображення в області 465 нм і 510 нм характерні для гідроксиапатиту емалі).

7. Встановлено, що добезилат кальцію сприяє підвищенню функціональної активності клітин букального епітелію – середній відсоток рухливості електронегативних ядер зростав на 33,9 %, відсоток клітин з рухливою плазмолемою збільшувався на 55,8 %, амплітуда коливань клітинних мембран – у 3,5 рази, досягаючи норми цього показника в здорових дітей.

Публікації автора:

1. Белик О.И. Влияние добезилата кальция на активность фосфатаз в слюне и пульпе крыс // Вісник стоматології. – 2000. - № 5.– С.2-3.

2. Белик О.И. Клинико-лабораторная оценка эффективности применения зубного эликсира ангиопротекторного действия при хроническом катаральном гингивите у детей // Вісник стоматології. – 2001.- № 1.– С. 42-43.

3. Деньга О.В., Белик О.И. Спектроколориметрические исследования лечебно-профилактического действия добезилата кальция // Вісник стоматології. - 2002. - № 4. - С. 51-53. Здобувачеві належать клініко-лабораторні дослідження, статистична обробка даних, аналіз результатів.

4. Белик О.И. Коррекция активности фосфатаз в слюне и пульпе с применением добезилата кальция на модели кариеса // «Санкт-Петербургские научные чтения – 2002»: Тезисы докладов Межрегион. науч.-практ. конф. молодых ученых и студентов с межд. участием. – С.- Пб.: «Человек», 2002. – С. 91-92.

5. Бєлік О.І. Вивчення капіляропротекторної дії зубного еліксиру на основі добезилата кальцію // Тези доповідей ювілейної 70-ої наукової конференції студентів і молодих вчених, присвяченій 10-річчю незалежності України (26-27 квітня 2001 р.). – Одеса, 2001. - С. 73-74.

6. Патент № 60533 А, Україна, МПК 7 А61К6/00, А61К6/04. Спосіб профілактики і лікування хронічного катарального гінгівіту, сполученого з карієсом зубів у дітей /К.М. Косенко, О.А. Бас, О.І. Бєлік. – Заявка № 2002119228; Заявл. 20.11.2002 р.; Опубл. 15.10. 2003 р.