Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Медична реабілітація, фізіотерапія та курортологія


Лисий Ігор Станіславович. Застосування магнітотерапії та дозованих фізичних тренувань у відновлювальному лікуванні чоловіків молодого віку, хворих на есенціальну артеріальну гіпертензію : Дис... канд. наук: 14.01.33 - 2008.



Анотація до роботи:

Лисий І.С. "Застосування магнітотерапії та дозованих фізичних тренувань у відновлювальному лікуванні чоловіків молодого віку, хворих на ессенціальну артеріальну гіпертензію" - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.33 - медична реабілітація, фізіотерапія та курортологія.

Робота присвячена вивченню ефективності відновлювального лікування хворих молодого віку хворих на артеріальну гіпертензію з урахуванням показників добового моніторування артеріального тиску та варіабельності ритму серця на підставі застосування в комплексному лікуванні магнітотерапії та дозованих фізичних тренувань.

Підтверджено, що у осіб молодого віку, порушення вегетативної регуляції є провідним у патогенезі гіпертензії. Обгрунтована необхідність використання при обстежені таких пацієнтів добового моніторування артеріального тиску та варіабельності ритму серця. Встановлено, що відновлювальне лікування з використанням запропонованого комплексу дозованих фізичних статико-динамічних тренувань у поєднанні з магнітотерапією призводить до нормалізації АТ у більшості пацієнтів, зменшенні коливань АТ протягом доби (за даними ДМАТ), сприяє покращенню адаптації у гіпертензивних осіб молодого віку до фізіологічних (кліно-ортостатичних) та фізичних навантажень. При дослідженні показників варіабельності ритму серця, встановлено нормалізуючий вплив запропонованого комплексу на вегетативну регуляцію діяльності серцево-судинної системи.

У дисертації виконане наукове завдання, що полягає в удосконаленні ефективності відновлювального лікування чоловіків молодого віку хворих на есенціальну артеріальну гіпертензію шляхом комплексного застосування дозованих фізичних статико-динамічних тренувань та змінного магнітного поля.

1. Встановлено, що артеріальна гіпертензія у чоловіків молодого віку в 66,1% випадків характеризується нестійким підвищенням артеріального тиску (ІЧ = 15-33%), лабільним перебігом, десинхронізацією добових ритмів і носить переважно систолічний денний характер. При стійкому підвищенні артеріального тиску виявлено систоло-діастоличний варіант підвищенням зі збільшенням добового гіпертензивного навантаження (ІЧ > 33%).

2. У осіб молодого віку з первинною артеріальною гіпертензією спостерігається підвищення тонусу симпатичного відділу (зниження показників SDNN, RMSSD, pNN50%, підвищення LF і LF/HF) і зниження спектру високих частот (HF), які характеризують парасимпатичну регуляцію ритму серця. Виявлена недостатня вегетативна реактивність (зниження LF і LF/HF) при проведенні активної кліно-ортостатичної проби. Обґрунтована необхідність одночасного проведення добового моніторування артеріального тиску та варіабельності ритму серця.

3. Доведено, що використання дозованих фізичних статико-динамічних тренувань в індивідуально підібраному режимі у пацієнтів з нестійким підвищенням артеріального тиску дозволяє досягти клінічного покращання, нормалізації рівня АТ (динаміка САТд – (19,1±2,4)%, ДАТд – (11,4±3,2)%, р<0,05) у більшості хворих, зниження активності симпатичної ланки вегетативної нервової системи (збільшення величини SDNN, RMSSD, pNN50%, р<0,01, зниження показника LF, р<0,01), підвищення активності парасимпатичної ланки (збільшення показника HF, р<0,01), нормаліції симпато-парасимпатичного балансу (співвідношення LF/HF, р<0,01).

4. У хворих з стійким підвищенням артеріального тиску найбільш ефективне сумісне застосування перемінного магнітного поля і дозованих фізичних тренувань у відновлювальному лікуванні. Призначення цього комплексу сприяє усуненню клінічних проявів, нормалізації рівнів АТ (динаміка САТд – (14,7±3,2)%, ДАТд – (15,8±3,6)%, р<0,05; ІЧ САТ - (80,3±13,8)%, ІЧ ДАТ – (70,5±12,5)%, р<0,01), нормалізації вегетативного балансу і зменшенню підвищеної реактивності симпатичного відділу вегетативної нервової системи.

5. Використання дозованих фізичних тренувань зпівставне по ефективності в порівнянні з призначенням мебікару в терапії хворих молодого віку, комплексне застосування перемінного магнітного поля і дозованих фізичних тренувань достовірно ефективніше за курсове призначення мебікару у осіб молодого віку з стійким і нестійким підвищенням артеріального тиску.

6. Ефективність комплексного застосування перемінного магнітного поля і дозованих фізичних тренувань у обстежених пацієнтів за безпосередніми та віддаленими наслідками лікування, а також впливом на якість життя (SF-36) значно вища в порівнянні з групами, де фізичні тренування були призначені в вигляді монотерапії, та групами, де було призначено мебікар.

Публікації автора:

1. Юрлов В.М., Перепелюк М.М., Ухаль Г.М., Помазенко О.О., Лисий І.С. Вплив низькочастотного магнітного поля на діастолічну функцію лівого шлуночка і добовий профіль артеріального тиску у хворих на гіпертонічну хворобу // Одеський медичний журнал. - 2002. - № 4 (72). - С. 78-80. Здобувач брав участь у виконанні клінічного обстеження хворих, аналізі і статистичній обробці отриманих під час досліджень даних.

2. Тихонова С.А., Ухаль Г.М., Лысый И.С. Суточное мониторирование артериального давления и структура левого желудочка у лиц молодого возраста с наследственной предрасположенностью к гипертонической болезни // Вісник Вінницького державного мед. університету. - 2003. - № (2/1).- С. 587-590. Здобувачем проведено добове моніторування артеріального тиску.

3. Тихонова С.А., Лисий І.С., Волковинська О.В. Реакція артеріального тиску на дозоване фізичне навантаження і структура лівого шлуночка в осіб молодого віку з успадкованою схильністю до гіпертонічної хвороби // Збірн. науков. праць співробітн. КМАПО ім. П.Л. Щупика. Київ, 2003. - Вип. 12. - Кн. 1. - С. 483-488. Здобувачем забезпечено клініко-інструментальне обстеження пацієнтів, аналіз і статистична обробка даних, а також оформлення статті.

4. Юрлов В.М., Лисий І.С., Тихонова С.А. Оцінка вегетокоригуючої дії адаптолу у хворих з різним ступенем гіпертензії за допомогою добового моніторування артеріального тиску та параметрів варіабельності серцевого ритму // Ліки. - 2004. - № 1 - 2. - С. 143-147. Здобувачем забезпечено виконання основної частини роботи, аналіз і статистична обробка даних, оформлення статті.

5. Лисий І.С. Ефективність використання комплексу дозованих фізичних статико-динамічних навантажень в лікуванні пацієнтів молодого віку з артеріальною гіпертензією // Одеський медичний журнал - 2005. - № 6 (92). - С.50-52.

6. Лисий І.С. Реабілітація осіб молодого віку з артеріальною гіпертензією за допомогою низькочастотної магнітотерапії та дозованих статико-динамічних навантажень // Медицинская реабилитация, курортология, физиотерапия. - 2006. - №2 (46). - С.8-9.

7. Лисий І.С. Варіабельність серцевого ритму при проведенні ортостатичної проби у хворих молодого віку з артеріальною гіпертензією // Вчені майбутнього / Тез. доповід. Міжнародної науково-практичної конференції 14-16 жовтня 2003 р. - Одеса, 2003. - С.25.

8. Лисий І.С. Оцінка ефективності адаптолу у хворих на артеріальну гіпертензію з використанням добового моніторування артеріального тиску та параметрів варіабельності серцевого ритму // Вчені майбутнього / Тез. доповід. Міжнародної науково-практичної конференції. - Одеса, 2005. - С.18.

9. Тихонова С.А., Лысый И.С. Морфометрические параметры миокарда левого желудочка у мужчин молодого возраста с различными уровнями артериального давления // Діагностика і лікування ураження серця та нирок при артеріальній гіпертензії: Матеріали науково-практичної конференції - Харків, 2004. - С.97-99. Здобувач брав участь у інструментальному обстеженні пацієнтів, аналізі і статистичній обробці даних, оформленні тез.

10. Тихонова С.А., Лысый И.С. Спеткральные характеристики вариабельности ритма сердца при активной ортопробе у молодых мужчин с различным семейным анамнезом по артериальной гипертензии // Клиническая информатика и телемедицина - 2005. №1. - С.139. Здобувачем проведено визначення варіабельності ритму серця, аналіз і статистична обробка даних.

11. Лисий І.С., Найдьонова О.В. Ефективність використання дозованих фізичних тренувань в лікуванні осіб молодого віку хворих на есенціальну гіпертензію // Лікування та реабілітація у загальній практиці-сімейній медицині: Матеріали Української республіканської науково-практичної конференції - Одеса, 2007. - С.68-69. Здобувач проводив підбір, обстеження та лікування хворих, статистичну обробку матеріалу та науковий аналіз результатів.