Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Медична реабілітація, фізіотерапія та курортологія


Колюча Світлана Володимирівна. Застосування ультразвуку та препарату Траумель С в комплексному відновлювальному лікуванні хворих на ревматоїдний артрит на госпітальному етапі : дис... канд. мед. наук: 14.01.33 / Український НДІ медичної реабілітації та курортології Міністерства охорони здоров'я України. - О., 2006.



Анотація до роботи:

Колюча С.В. Застосування ультразвуку та препарату Траумель С в комплексному відновлювальному лікуванні хворих на ревматоїдний артрит на госпітальному етапі. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.33 – медична реабілітація, фізіотерапія та курортологія, Український науково-дослідний інститут медичної реабілітації та курортології МОЗ України, Одеса, 2006.

Дисертацію присвячено підвищенню ефективності лікування хворих на ревматоїдний артрит шляхом розробки лікувально-реабілітаційних комплексів, з включенням антигомотоксичного препарату Траумель С і ультразвукової терапії. На основі аналізу динаміки клініко-функціональних, лабораторних, біохімічних, імунологічних методів досліджень, цитологічного та імунологічного дослідження синовіальної рідини в процесі лікування визначена терапевтична і порівняльна ефективність лікувально-реабілітаційних комплексів.

Розроблені нові фізіо-фармакотерапевтичні комплекси із застосуванням в комплексній терапії на початковому етапі лікування препарату Траумель С з подальшим призначенням ультрафонотерапії на уражені суглоби або ультрафонотерапії у поєднанні з фонопунктурою на основні точки акупунктури загальної дії, специфічні точки акупунктури наднирників і сполучної тканини, які суттєво дозволяють підвищити ефективність лікування хворих на ревматоїдний артрит, що доведено безпосередніми і віддаленими результатами лікування. При цьому клінічний ефект досягався на тлі нормалізації показників клітинного і гуморального імунітету, і забезпечував більш тривалу стабілізацію терапевтичного ефекту на тлі зменшення доз медикаментозних препаратів.

Опрацьовані показання та протипоказання для диференційованого призначення розроблених фізіо-фармакотерапвтичних комплексів у хворих на ревматоїдний артрит.

  1. У хворих на ревматоїдний артрит при надходженні на стаціонарне лікування, на тлі загострення показників суглобового синдрому, виявлялись зміни у системі імунного гомеостазу, які полягали у значній дисфункції регуляторної Т-клітинної ланки іммунної відповіді з недостатньою функцією як CD8+ - супресорної, так і CD4+-хелперної субпопуляцій Т-лімфоцитів, в активації гуморальних реакцій та імунопатологічних процесів, про що свідчило підвищення кількості ЦІК, високі титри РФ, спостерігалось пригнічення неспецифічного імунного захисту. що корелювало із ступенем активності запального процесу і стадією захворювання. Визначались патологічні зміни у складі синовіальної рідини запального характеру за даними цитологічних та імунологічних досліджень.

  2. Призначення у лікувальний комплекс на початку лікування препарату Траумель С хворим на ревматоїдний артрит, сприяло більш швидкій регресії запальних проявів у суглобах - (на 4-6-й день лікування), що підтверджувалось регресією синовітів, і створювало передумови для більш раннього призначення фізічних чинників.

Одержані дані щодо впливу препарату Траумель С на імунну систему у хворих на ревматоїдний артрит, а саме: імунонормалізуючий ефект Т-клітинної ланки імунної відповіді (підвищення кількості Т-лімфоцитів CD3+, CD4+, CD8+), обмеження аутоімунних реакцій (зменшення ЦІК і титрів РФ), позитивні зміни у складі синовіальної рідини, що слід розглядати як один з основних механізмів протизапальної дії препарату, тобто його призначення є патогенетично обгрунтованим.

3. Встановлено, що застосування у загальному лікувальному комплексі на початковому етапі лікування препарату Траумель С та послідуючим призначенням ультрафонотерапії на уражені суглоби, більш суттєво підвищує ефективність терапії хворих на ревматоїдний артрит, позитивно впливає на місцевий запальний процес, зменшує біль в уражених суглобах, поліпшує їх функцію, покращує результати терапії у віддаленому періоді. На фоні клінічного ефекту нормалізується функціональний стан Т-клітинної ланки імунної відповіді, відновлюються процеси імунорегуляції, знижуються показники запального процесу.

4.Найбільш значущий терапевтичний ефект і патогенетична спрямованість виявились при застосуванні створеного фізіо-фармакотерапевтичного комплексу, у який було включено антигомотоксичний препарат Траумель С, ультрафонотерапію на уражені суглоби у поєднанні з фонопунктурою на основні точки акупунктури загальної дії та специфічні точки акупунктури наднирників і сполучної тканини. При застосуванні данного комплексу в більш ранній термін визначалась регресія запальних показників суглобового синдрому (підвищувався аналгезуючий ефект, зменшувалась скутість, поліпшувалась функціональна здатніть суглобів), знижувались показники активності процесу з ІІ-ІІІ-го до І-0-го ступеню, нормалізувалась не тільки Т-клітинна ланка імунної відповіді, але і В-клітинна ланка імунітету (кількість В-лімфоцитів, ЦІК, імуноглобулінів, вірогідне зниження титрів РФ). Визначались більш значні позитивні зміни у складі синовіальної рідини у порівнянні з групою хворих, які одержували лише медикаментозну терапію. Застосований метод терапії дозволив знизити дози глюкокортикоїдів та нестероїдних протизапальних препаратів.

5. При застосуванні методів ультразвукової терапії, має практичне значення диференційований підхід, який передбачає найбільш позитивний її ефект у хворих на ревматоїдний артрит. При призначенні ІІІ-го комплексу лікування, який включає ультрафонотерапію, результати терапії є більш ефективні у хворих з моно- і олігоартритом на ранній стадії захворювання і мінімальним ступенем активності процесу (досягнена ремісія). У хворих на РА з поліартритом, і більш тяжким перебігом захворювання, як з мінімальним так і з помірним ступенем активності процесу, при призначенні ІУ-го комплексу лікування (ультрафонотерапія у поєднанні з фонопунктурою), результати терапії були найбільш ефективними, що підтверджувалось суттєвим поліпшенням загального стану у більшості хворих, на тлі сприятливої клініко-лабораторної динаміки і вірогідного зростання імунонормалізуючого впливу. Застосування методів ультразвукової терапії у хворих на РА забеспечувало більш тривалу стабілізацію терапевтичного ефекту у віддаленому періоді на тлі зменшення доз медикаментозних препаратів.

6. Аналіз безпосередніх результатів лікування із застосуванням різних методів ультразвукової терапії (ультрафонотерапії та ультрафонотерапії у поєднанні з фонопунктурою) довів, що їх призначення у комплексній терапії хворих на ревматоїдний артрит забезпечує досить високу клінічну ефективність. Так, завдяки лікуванню із застосуванням ультрофонотерапії у поєднанні з фонопунктурою 90% пацієнтів були виписані з поліпшенням стану, у тому числі із значним поліпшенням (ремісією) – 33%. У разі застосування ультрафонотерапії, з поліпшенням виписані 86,6 %, і значним поліпшенням 30 %, а при лікуванні медикаментозною терапією і препаратом Траумель С – з поліпшенням виписано 80%, і з значним поліпшенням – 19,9%; пацієнти, які лікувались тільки медикаментозною терапією, з поліпшенням виписались 70%, а в стані ремісії – 13,3% хворих.

7. Лікувальний комплекс із застосуванням ультрафонотерапії у поєднанні з фонопунктурою на основні точки акупунктури загальної дії і специфічні точки акупунктури наднирників та сполучної тканини забезпечував збереження позитивного результату терміном до одного року у 86,7 % хворих (в т.ч. ремісії – у 53,3% випадків); застосування ультрафонотерапії – у 80 % (ремісії – у 46,6%); застосування медикаментозної терапії і препарату Траумель С – у 73,3 % (ремісії – у 23,3% пацієнтів); із застосуванням медикаментозної терапії стійкий ефект терміном до одного року зберігається у 66,6 % з ремісією у 13,3% хворих на ревматоїдний артрит.

Публікації автора:

  1. Колючая С.В. Опыт применения антигомотоксического препарата Traumeel S в комплексном лечении больных ревматоидным артритом // Биологическая терапия.-2001.- № 4.- С.14-19.

  2. Якименко Е.А., Закатова Л.В., Колючая С.В., Кравчук О.Е. Оценка эффективности комплексной терапии больных ревматоидным артритом с применением антигомотоксического препарата Traumeel S // Вісник травм., ортопедії та протезування.- 2002.- № 2.- С. 67-71. (Особистий внесок здобувача: клінічне обстеження хворих на ревматоїдний артрит, застосування в комплексній терапії антигомотоксичного препарату Траумель С, оцінка результатів клініко-лабораторних, біохімічних, імунологічних методів досліджень та ефективності терапії).

  3. Якименко О.О., Колюча С.В. Дослідження ефективності лікування хворих на РА препаратом Траумель С у поєднанні з низькими дозами глюкокортикоїдів // Вісник морської медицини.- 2003.- № 1.- С. 76-79. (Особистий внесок здобувача: клінічне обстеження хворих, розробка і проведення методик лікування, статистична обробка і аналіз одержаних даних).

  4. Якименко О.О. Колюча С.В. Вивчення ефективності ультрафонофоретичного та ін’єкційного методів локальної терапії препаратом Траумель С у комлексному лікуванні хворих на ревматоїдний артрит // Медична реабілітація, курортологія, фізіотерапія. – 2004. - № 1. - С. 16-19. (Здобувачем особисто виконано комплексне обстеження хворих, розробка методик лікування і їх проведення, статистична обробка, оцінка і узагальнення результатів дослідження).

  5. Колюча С.В. Вплив методів ультразвукової терапії на показники імунного статусу у хворих на ревматоїдний артрит // Медицинская реабилитация, курортология, физиотерапия. - 2005, № 1.- С.

  6. Деклараційний патент на винахід 53318 А. Спосіб лікування ревматоїдного артриту / О.О. Якименко, С.В. Колюча, В.С. Колюча, О.Є. Кравчук. - Опубл. 15.01.2003. Бюл. № 1 (Особистий внесок здобувача: розроблення методики локального внутрішньосуглобового введення препарату Траумель С хворим на ревматоїдний артрит, оцінка результатів клініко-лабораторних, біохімічних, імунологічних методів дослідження, статистична обробка, оформлення заяви).

  7. Деклараційний патент на корисну модель 4673. Спосіб лікування ревматоїдного артриту / О.О. Якименко, В.В. Дець, С.В. Колюча, В.В. Іваницький. - Опубл. 17.01.05. Бюл. № 1 (Особистий внесок здобувача: розроблена методика проведення фонопунктури хворим на ревматоїдний артрит, проведено аналіз отриманих результатів лікування і статистичну обробку даних).

  8. Колючая В.С., Колючая С.В. Локальная терапия кеналогом-40 в комплексном лечении артрологических больных. – в сб. Актуальные вопросы ревматологии. Одесса., “Хаджибей”, 1995.- С. 43-44. (Особистий внесок: клінічне обстеження хворих на ревматоїдний артрит, проведення внутрішньосуглобового введення препарату Кеналог-40 хворим на ревматоїдний артрит, статистична обробка і узагальнення одержаних даних).

  9. Якименко Е.А., Колючая С.В. Изменение состава синовиальной жидкости у больных ревматоидным артритом под влиянием комплексной терапии с применением антигомотоксического препарата Траумель С // Матер. ІІІ Національного конгресу ревматологів України. – Дніпропетровськ, 2001. – С. 38. (Особистий внесок здобувача: клінічне обстеження хворих на ревматоїдний артрит, розробка методики забору синовіальної рідини і внутрішньосуглобового введення препарату Траумель С, аналіз результатів клініко-лабораторних досліджень, статистична обробка і узагальнення одержаних даних).

  10. Якименко Е.А., Колючая С.В., Кравчук О.Е. Сравнительная эффективность методов локального применения антигомотоксического препарата Traumeel S в комплексном лечении больных ревматоидным артритом // Сучасні досягнення спортивної медицини, лікувальної фізкультури та валеології: Матер. УІІІ міжнародної наук-практич. конф.- Одеса,. 2002. - С. 110-111. (Особистий внесок здобувача: проведення програми обстеження хворих на ревматоїдний артрит, застосування методик лікування, статистична обробка і узагальнення одержаних даних).

  11. Колючая С.В., Грабовская О.А., Самунжи К.А. Влияние антигомотоксического препарата Traumeel S на местный воспалительный процесс при ревматоидном артрите // Матер. VІ міжнар. медич. конгресу студентів і молодих вчених.-Тернопіль, 2002.- С. 23. (Особистий внесок здобувача: проведення програми обстеження хворих на ревматоїдний артрит, застосування методик лікування, статистична обробка і узагальнення одержаних даних).

  12. Самунжи Х.О., Колюча С.В., Грабовська О.А. Застосування локальної терапії у хворих на ревматоїдний артрит з використанням антигомотоксичного препарату Traumeel S // Матер. Міжнародної студ. наук.-практич. конф. “Молодь – медицині майбутнього”.Тези доповідей. –Одеса.- 2002.- С.44-45. (Особистий внесок здобувача: клінічне обстеження хворих на ревматоїдний артрит, проведення локальної терапії з використанням препарату Траумель С, аналіз одержаних результатів).

  13. Якименко Е.А., Колючая С.В. Оценка эффективности применения ультразвуковой терапии в востановительном лечении больных ревматоидным артритом // Матеріали наук.-практич. конф. з міжнар. участю, присвяченої 100-річчю кафедри пропедевтики внутрішніх хвороб та терапії Одеського державного медичного університету. - Одеса, 2003. - С. 110-111. (Особистий внесок здобувача: клінічне обстеження хворих на ревматоїдний артрит, розроблення методики проведення ультразвукової терапії у хворих на ревматоїдний артрит, оцінка одержаних результатів, клініко-лабораторних, біохімічних, імунологічних, статистична обробка, узагальнення результатів).