Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Медична реабілітація, фізіотерапія та курортологія


Рачиба Ольга Олександрівна. Застосування ультразвуку в комплексному лікуванні хворих на есенціальну артеріальну гіпертензію : Дис... канд. наук: 14.01.33 - 2007.



Анотація до роботи:

Рачиба О.О. Застосування ультразвуку в комплексному лікуванні хворих на есенціальну артеріальну гіпертензію.- Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.33. – медична реабілітація, фізіотерапія та курортологія. - Український науково-дослідний інститут медичної реабілітації та курортології МОЗ України, Одеса, 2007.

Дисертацію присвячено вивченню можливості та клініко-гемодинамічному обґрунтуванню застосування УЗ в лікуванні хворих на есенціальну артеріальну гіпертензію.

У 204 хворих на АГ та за аналізом 50 архівних історій хвороби вивчені особливості вихідного клінічного та функціонального стану ССС, результатів їх традиційного медикаментозного лікування та фізіотерапії. Отримані нові дані про можливість та доцільність проведення процедури УЗ частотою 1 МГц на різні патогенетичні зони впливу та двічі на день, з‘ясовані оптимальні умови проведення процедури УЗ різних інтенсивністей, режимів модуляцій та зон впливу (за результатами разових проб). Наведені результати вивчення механізмів взаємовпливу розробленої методики УЗ та сучасних гіпотензивних медикаментозних препаратів. Розроблений спосіб поєднаної дії високочастотного УЗ потужністю 3 Вт/см2 частотою модуляцій 100 Гц на паравертебральну зону шийно-грудного відділу хребта та зону проекції нирок двічі на день в поєднанні з -блокаторами та антагоністами кальцію.

Доведено перевагу стаціонарного та санаторно-курортного лікування хворих на АГ, яке включає нову методику УЗ на тлі базисної стаціонарної та санаторно-курортної терапії.

За даними аналізу безпосередніх та віддалених результатів відмічається підвищення ефективності лікування хворих на АГ за рахунок позитивної дії, покращення функціонального стану ССС, зменшення проявів поєднаної судинної патології, підвищення переносимості фізичних навантажень та зниження фармакотерапії. Обґрунтовані терміни повторного лікування.

1. Застосування розроблених режимів впливу УЗ в комплексному лікуванні хворих на АГ підвищує ефективність їх відновлювального лікування на стаціонарному та курортному етапах реабілітації:

знижує підвищений АТ, поліпшує функціональний стан міокарду ЛШ за рахунок переважного покращення діастолічного розслаблення, покращує венозний відтік із судин головного мозку та нормалізує обсяг кровообігу в судинах ніг, потенціює позитивні та попереджує небажані гемодинамічні ефекти гіпотензивних препаратів і зменшує їх кількість.

2. Вихідний клінічний стан хворих на АГ, котрі поступали на лікування (по даним аналізу історій хвороби та згідно результатів первинного обстеження), характеризувався помірною АГ ІІ стадії та переважно нічним її типом. У всіх хворих рівень АТ перевищував значення 160/100 мм рт. ст.. Тривалість захворювання була понад 5 років. У чверті осіб спостерігались часті гіпертонічні кризи, у всіх пацієнтів - ознаки гіпертрофії міокарда ЛШ з діастолічною дисфункцією; а у 50% - дилятація порожнин з наявністю систолічної дисфункції. У 50% хворих АГ супроводжувалася ознаками ІХС, у третини осіб діагностовані порушення серцевого ритму. Встановлено зниження толерантності до фізичного навантаження.

Фармакологічне лікування їх включало застосування більше 3-х медикаментозних препаратів із перервними курсами. У 50% осіб спостерігалися (або були відзначені в анамнезі) побічні реакції фармакотерапії. 2/3 пацієнтам не призначалась фізіотерапія.

3. Характер і прояви клініко-гемодинамічних ефектів УЗ залежать від умов проведення процедури та потужності фактора:

- УЗ потужністю 3 Вт/см2, частотою 1 МГц та модуляцією 100 Гц при дії паравертебрально на ділянку шийно-грудного відділу хребта тенденційно понижує переважно систолічний АТ, зменшує ЧСС та впливає на венозну ланку церебральної гемодинаміки;

- УЗ потужністю 3 Вт/см2 частотою 1 МГц та модуляцією 100 Гц при дії на зону проекції нирок впливає більш виразно на рівень діастолічного АТ, не сповільнює СР та вірогідно покращує периферичний кровообіг.

- УЗ потужністю 3 Вт/см2 частотою 1 МГц та модуляцією 100 Гц при послідовній дії на ділянку шийно-грудного відділу хребта та на зону проекції нирок якісно поєднує та пролонгує ефекти обох варіантів процедур.

4. Розроблена методика добору режимів УЗ оптимізує гіпотензивну фармакотерапію. Характер поєднання «фактор-препарат» залежить від зони озвучування:

- паравертебральне озвучування шийно-грудного відділу хребта на тлі дії разової дози -адреноблокаторів викликає тенденцію до поліпшення церебральної гемодинаміки та не призводить до уповільнення СР;

- озвучування ділянки нирок потенціює разові гіпотензивні та позитивні периферичні гемодинамічні ефекти антагоністів кальцію.

5. Розроблений метод добору режиму впливу УЗ у хворих на АГ на етапі курортної реабілітації зменшує клінічні прояви патології ССС, знижує підвищений АТ на протязі першого тижня у 85% осіб основної групи (у 15% пацієнтів контрольної групи), підвищує толерантність до фізичного навантаження у 85% хворих основної та у 55% - контрольної групи, зберігає індивідуально нормальний рівень АТ протягом 3-х місяців у 57,9% та 82,9% та протягом 6 місяців – у 31,6% та 56,5% у осіб контрольної та основної групи; дозволяє половині хворих впродовж 3-х місяців та 17% пацієнтам – впродовж 6-ти місяців не приймати гіпотензивні препарати.

Публікації автора:

Статті в наукових виданнях

  1. Роздильская О.Н., Рачиба О.А. Клинико-физиологическое обоснование возможности лечебного применения ультразвука у больных гипертонической болезнью / Проблеми медичної науки та освіти. – Харків. - 2005. - №1. – С. 82-86. (Здобувачем особисто проведено набір клінічного матеріалу та його статистична обробка, клініко-гемодинамічно обґрунтовано можливість застосування оригінальних параметрів УЗ у хворих на АГ).

  2. Рачиба О.А. Клинико-гемодинамические аспекты взаимовлияния ультразвука и фармакологических препаратов у больных гипертонической болезнью / Проблеми медичної науки та освіти. – Харків. - 2006. - №1. – С. 87-90.

  3. Рачиба О.А., Роздильская О.Н. Эффективность применения ультразвука в комплексном лечении больных с артериальной гипертензией в условиях стационара / Медична реабілітація, курортологія, фізіотерапія. – 2006. – №3. - С. 15-17. (Здобувачем особисто проведено набір клінічного матеріалу та аналіз отриманих результатів).

  4. Роздильская О.Н., Рачиба О.А. Эффективность применения ультразвука на фоне гипотензивной фармакотерапии у больных гипертонической болезнью / Вестник физиотерапии и курортологии. – 2006. - №3. – С. 55-58. (Здобувачем особисто проведено набір клінічного матеріалу та узагальнення результатів дослідження).

  5. Патент № 7873 А Україна МКП 7 А 61К31/00, А61N7/00 “Спосіб лікування артеріальної гіпертензії”/ Рачиба Ольга Олександрівна, Роздільська Ольга Миколаївна: Харківська медична академія післядипломної освіти. UA. – заявл. 06.12.2004, опубл.15.07.2005. Бюл. № 7 (Здобувачем обґрунтований новий спосіб лікування та доведені його переваги перед прототипом).

Тези доповідей:

  1. Роздильская О.Н., Братчук А.Н., Гумениченко И.Д., Копитько Ж.В., Воробьёва В.А., Роздильская А.С., Рачиба О.А. Физиофармакотерапия в практике курортологии и физиотерапии: современные достижения и перспективы // Матеріали наук.-практ. конф. з міжнародною участю, присвяченої 80-річчю кафедри “Медичної реабілітації, фізіотерапії та курортології” КМАПО ім. П.Л. Щупика (20-22 травня 2004 р.). – Київ. – 2004. – С. 27-29. (Здобувачем доведена можливість та доцільність застосування нової методики ультразвука у хворих на АГ).

  2. Роздильская О.Н., Степанов Е.Г., Братчук А.Н., Климчук О.В., Катаржнова И.В., Гумениченко И.Д., Копитько Ж.В., Воробьёва В.А., Роздильская А.С., Рачиба О.А. Новые физио-фармакологические технологии на этапе ранней курортной реабилитации // Матеріали V науково-практичної конференції з міжнародною участю «Рання медична реабілітація: досягнення, проблеми, перспективи», 25-28 жовтня 2004 р. - Ужгород. - санаторій «Карпати»- С. 38-39 (Здобувачем наведені результати ранньої реабілітації хворих на артеріальну гипертензію з застосуванням УЗ та гіпотензивних препаратів)

  3. Роздильская О.Н., Катаржнова И.В., Копитько Ж.В., Роздильская А.С., Басова Воробьъва В.А., Братчук А.Н., Гумениченко И.Д., Рачиба О.А., Борохова О.А. Новые методы курортной и физико-фармакологической реабилитации на различных её этапах больных с сочетанной патологией внутренних органов // Материалы V международного конгресса физиотерапевтов и курортологов АРК «Актуальные вопросы организации курортного дела, курортной политики и физиотерапии», г. Евпатория, 14-16 апреля 2005 г. – С. 148 (Здобувачеві належить фрагмент роботи, присвячений обґрунтуванню можливості та ефективності застосування УЗ у хворих на артеріальну гіпертензію з супутніми захворюваннями церебральних, коронарних та периферичних судин, остеохондрозом хребта).

  4. Рачиба О.А. Новая методика ультразвуковой терапии артериальной гипертензии: механизмы клинико-гемодинамического действия и взаимодействия с гипотензивными препаратами // Материалы V1 международного конгресса физиотерапевтов и курортологов АРК «Актуальные вопросы организации курортного дела, курортной политики и физиотерапии», г. Евпатория, 13-14 апреля 2006 г. – С. 90.

  1. Рачиба О.А., Борохова О.А., Сорокина Е.И. Вклад врачей курортологов и физиотерапевтов в разработку и внедрение новых технологий медицинской реабилитации на различных её этапах // Матеріали III Національного конгресу фізіотерапевтів та курортологів «Медична реабілітація – сучасна системі відновлення здоров’я», 3-6 жовтня 2006 р., АР Крим, м. Ялта /Додаток до журналу «Медична реабілітапція, курортологія, фізіотерапія. – 2006. - №3. С. 50-51 (Здобувачеві належить фрагмент роботи, який демонструє позитивні результати застосування нової методики УЗ у хворих на артеріальну гіпертензію на різних етапах реабілітації).