Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Акушерство та гінекологія


Сафонов Роман Анатолійович. Зміни у фетоплацентарному комплексі і системі гемостазу у вагітних з аліментарно-конституціональним ожирінням та їх корекція : дис... канд. мед. наук: 14.01.01 / Харківський держ. медичний ун-т. — Х., 2007. — 150арк. : рис., табл. — Бібліогр.: арк. 126-150.



Анотація до роботи:

Сафонов Р.А. Зміни у фетоплацентарному комплексі і системі гемостазу у вагітних з аліментарно-конституціональним ожирінням та їх корекція. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.01 – акушерство та гінекологія. Харківський державний медичний університет МОЗ України, Харків, 2007.

Робота присвячена вивченню особливостей та запобіганню ускладнень перебігу процесу гестації, пологів, післяпологового періоду в жінок з АКО та раннього неонатального періоду новонароджених. Представлені результати комплексного обстеження в ІІІ триместрі гестації системи гемостазу та функціонального стану ФПК 100 вагітних з АКО та 40 жінок з фізіологічним перебігом вагітності, а також їх новонароджених.

Установлено, що у вагітних з АКО II-III ступеня розвиваються порушення в судинно-тромбоцитарній та плазмово-коагуляційній ланках гемостазу. Стан ФПК у вагітних з II-III ступенем АКО характеризується хронічною функціональною недостатністю з розвитком СЗРВП та дистресу плода при вагітності. У вагітних з АКО І ступеня зміни гемодинаміки в судинах ФПК носять ізольований характер (ІА стадія); при II-III ступені ожиріння прогресивно підвищується резистентність матково-плацентарних і пуповинних судин з розвитком порушень ІБ, ІІ і ІІІ стадій. Виявлено прогресивне зниження концентрації гормонів ФПК і гіпофіза при збільшенні ступеня ожиріння. Запропоновано ефективний комплексний підхід до лікування функціональних порушень ФПК у вагітних з АКО, який приводить до нормалізації показників системи гемостазу, гормонопродукуючої функції ФПК, поліпшення кровообігу в матково-плацентарних та пуповинних судинах, дозволяє досягти нормалізації показників фетальної біофізичної активності, сприяє оптимізації клінічного перебігу пологів та поліпшенню стану новонароджених.

У дисертаційній роботі наведені дані щодо покращення доклінічної пренатальної діагностики функціонального стану ФПК та системи гемостазу у вагітних з аліментарно-конституціональним ожирінням з розробкою та впровадженням у практику алгоритму корекції гемореологічних порушень та дистресу плода при вагітності.

1. Сучасні особливості перебігу вагітності та пологів у жінок з АКО складаються з підвищення частоти таких патологічних станів як загрозливий викидень (30%), прееклампсія (36,6%), аномалії пологової діяльності (27,5%), несвоєчасне відходження навколоплідних вод (37,5%), олігогідрамніон (23,3%), СЗРВП (23,3%), травми м'яких тканин пологових шляхів (42,5%), підвищена (у середньому на 35%) крововтрата. Частота означених станів корелює зі ступенем ожиріння та більш виражена при АКО ІІ і ІІІ ступеня.

2. Розвиток змін у системі гемостазу вагітних з АКО залежить від ступеня ожиріння. Найбільш виражені зміни відбуваються у вагітних з масивним ожирінням, у той час як показники плазмових чинників згортання крові при АКО I ступеня достовірно не відрізняються від контрольних. У вагітних з АКО II-III ступеня виявляються порушення в судинно-тромбоцитарній, а також у плазмово-коагуляційній ланках гемостазу (підвищення агрегації тромбоцитів з колагеном до 148,3±4,0% при ІІ ступені та до 150,3±7,2% при ІІІ ступені АКО, зниження концентрації АТ-ІІІ до 92,2±0,8% та до 91,4±3,5% - у вагітних з АКО ІІ і ІІІ ступеня відповідно), що є патогенетичною основою для наступного розвитку синдрому хронічного ДВЗ крові та ХПН.

3. Стан ФПК в ІІІ триместрі гестації у вагітних з АКО, переважно ІІ-ІІІ ступенів, характеризується невідповідністю ступеня зрілості плаценти гестаційному терміну, розвитком ехографічних змін у плаценті (ехо-структурні зміни хоріальної і децидуальної оболонок та паренхіми дифузного характеру), її хронічною функціональною недостатністю, що проявляється збільшенням частоти СЗРВП у середньому на 49,1% та прогресивним зниженням сумарної бальної оцінки БПП за мірою зростання ступеня ожиріння: на 13,2% при АКО І ступеня (різниця з групою контролю статистично не достовірна, р>0,05) та на 34,4% і 36,4% у вагітних з АКО ІІ та ІІІ ступенів відповідно (у порівнянні з контролем р<0,05).

4. Стан гемодинаміки в судинах ФПК у вагітних з ожирінням характеризується формуванням резистентності матково-плацентарних та пуповинних судин з прогресуванням гемодинамічних порушень від Іа стадії при ожирінні І ступеня до ІІІ стадії при ожирінні ІІ і ІІІ ступеня. Відхилення СДВ КШК в МА у вагітних з АКО І ступеня від значень контрольної групи склало 10,3±0,06%, при II та ІІІ ступенях - відповідно 59,7±0,41% і 59,7±0,57%. Зміни СДВ КШК в АП також були значними у вагітних із ІІ та ІІІ ступенями ожиріння й склали відповідно 77,3±0,75% та 77,3±0,65%, у той час як при ожирінні I ступеня відхилення від контролю не виявлені (р>0,05).

5. При збільшенні ступеня АКО відбувається прогресивне зниження концентрації гормонів ФПК та гіпофізу: тенденція до розвитку гіпогормонального стану у вагітних з АКО I ступеня перетворюється при масивному ожирінні на виражений дефіцит ПЛ, П, Е, та Прл, який корелює з даними БПП та потребує корекції. У вагітних з ІІ та ІІІ ступенем АКО відзначено зниження рівня П на 25,6±0,3% та 35±0,3% відповідно, Е на 26,1±0,7%, дефіцит Прл склав 33,2±0,2%, ПЛ - 19,7±0,3% в порівнянні з контролем (р<0,05).

6. Серед патологічних станів новонароджених від матерів з ожирінням переважають респіраторний дистрес-синдром, який супроводжується зниженням рівня сатурації кисню в ранньому неонатальному періоді (до 87,8±2,4% і 87,9±3,5% при АКО ІІ та ІІІ ступеня відповідно, у порівнянні з контролем р<0,05) та пологові травми. Патологічні стани новонароджених більш виражені в жінок з АКО ІІ-ІІІ ступеня, тоді як при ожирінні матерів І ступеня стан новонароджених не відрізняється від показників контрольної групи.

7. Удосконалення методології доклінічної пренатальної діагностики стану плода й гемореологічних порушень у вагітних з АКО полягає в обов’язковому комплексному дослідженні у ІІІ триместрі гестації поширеної коагулограми з визначенням агрегації тромбоцитів з колагеном і концентрації АТ-ІІІ, визначенні рівня П, ПЛ, Е, Прл у сироватці крові, показників ультразвукової фетометрії, БПП, матково-плацентарної та плацентарно-плодової гемодинаміки. Відхилення рівня гормонів на 20% та більше, виникнення патологічних спектрів кровотоку, наявність гіперагрегації тромбоцитів з колагеном та гіперкоагуляційних зрушень за зовнішнім та внутрішнім шляхами згортання, розвиток СЗРВП та зниження сумарної оцінки БПП до 5-6 балів є показанням до призначення комплексної дезагрегаційної, інфузійної та кисневої терапії.

8. Розроблений комплекс заходів для корекції виявлених порушень дозволяє поліпшити показники системи гемостазу (подовжити час згортання, час рекальцифікації, знизити агрегацію тромбоцитів з колагеном) та функціонального стану ФПК (підвищити концентрацію ПЛ на 28,2%, П - на 38,1%, Е - на 20,1%, Прл - на 23,6%, нормалізувати індекси судинного опору маткових та пуповинних артерій) у середньому в 4,3 рази скоріше, ніж при традиційному лікуванні, досягти нормалізації показників фетальної біофізичної активності, знизити частоту патологічних станів новонароджених у середньому на 17,9%, а пологову крововтрату - до рівня показників контрольної групи.

Публікації автора:

  1. Паращук Ю.С., Сафонов Р.А., Никитина И.В. Биофизический профиль плода у беременных на фоне алиментарно-конституционального ожирения // Буковинський медичний вісник. 2001. Т.5. №2-3. С. 146-147. (Здобувачем проаналізований матеріал та підготовлена робота до друку).

  2. Паращук Ю.С., Сафонов Р.А. Ефективність застосування актовегіну та інстенону при хронічній фетоплацентарній недостатності у вагітних з ожирінням // Вісник наукових досліджень. 2002. №2(26). С. 260-263. (Автору належить огляд літератури, аналіз даних, статистична обробка, підготовка роботи до друку).

  3. Паращук Ю.С., Сафонов Р.А. Застосування препаратів інстенон та актовегін у вагітних з субклінічними формами прееклампсії на фоні аліментарно-конституціонального ожиріння // Лекарства-человеку. 2002. Т.XVII. №3. С.302-305. (Проведено статистичну обробку матеріалу, обгрунтування наукових висновків, виконано оформлення роботи).

  4. Паращук Ю.С., Сафонов Р.А. Комплексная оценка состояния фетоплацентарного комплекса у беременных с алиментарно-конституциональным ожирением // Ультразвукова перинатальна діагностика. 2003. №16. С. 53-57. (Дисертант особисто провів огляд літературних джерел, проаналізував отримані дані, підготував роботу до друку).

  5. Паращук Ю.С., Сафонов Р.А. Стан системи гемостазу у вагітних з аліментарно-конституціональним ожирінням // Вісник наукових досліджень. 2004. №2(35). С.234-236. (Пошукувачем проведено аналіз показників системи гемостазу вагітних з АКО, зроблені висновки і підготовка роботи до друку).

  6. Сафонов Р.А. Лікування гемодинамічних порушень фетоплацентарного комплексу, які виникли у жінок з аліментарно-конституціональним ожирінням // Здобутки клінічної і експериментальної медицини. 2007. №1(6). С.88-91.

  7. Паращук Ю.С., Сафонов Р.А. Клінічна характеристика особливостей перебігу вагітності та пологів у жінок з аліментарно-конституціональним ожирінням // Збірник наукових праць „Актуальні питання медичної науки та практики”. Запоріжжя: Дике Поле, 2004. С. 308-312. (Дисертантом особисто проведено збір клінічного матеріалу, аналіз даних, підведення наукових висновків, підготовка роботи до друку).

  8. Сафонов Р.А., Паращук Ю.С., Леонтьєва І.Н. Досвід застосування гіпербаричної оксигенації у вагітних з поєднаним гестозом на тлі аліментарно-конституціонального ожиріння // Збірник наукових праць Асоціації акушерів-гінекологів України. Київ: Абрис, 2000. С. 125-127. (Дисертантом запропоновано основну ідею, здійснено обстеження вагітних, проведений аналіз даних, підготовлено роботу до друку).

  9. Сафонов Р.А., Паращук Ю.С., Никитина И.В., Леонтьева И.Н., Лоныч В.В. Эндокринная функция фетоплацентарного комплекса у беременных с алиментарно-конституциональным ожирением // Збірник наукових праць Асоціації акушерів-гінекологів України. Київ: Фенікс, 2001. С.558-559. (Запропоновано основну ідею, проведено статистичну обробку матеріалу, виконано оформлення роботи).

  10. Паращук Ю.С., Сафонов Р.А., Терещук Л.М., Лоныч В.В., Леонтьева И.Н. Изменение гемодинамики в сосудах фетоплацентарного комплекса у беременных с ожирением по данным ультразвуковой допплерометрии // Збірник наукових праць Асоціації акушерів-гінекологів України. Київ: Інтермед, 2002. С.72-75. (Проведено статистичну обробку матеріалу, виконано оформлення роботи).

  11. Сафонов Р.А. Зміни у фетоплацентарному комплексі і системі гемостазу у вагітних з аліментарно-конституціональним ожирінням // Збірник наукових праць Асоціації акушерів-гінекологів України. Київ: Інтермед, 2006. С.598-601.